Pist Numarası Nedir?

Havacılık sektörüne biraz meraklıysanız “3 – 5 şağ pisti için iniş serbest rüzgar sakin” gibi bir cümleyi kesin duymuşsunuzdur. Peki burada belirtilen 3 – 5 sağ yani 35R pist numarası gelişi güzel verilmiş bir isim midir? Yoksa 35 in bir anlamı var mıdır? Şimdi gelin hep beraber pist numaralarının nasıl verildiğine bakalım.

Bildiğiniz gibi pusulalar Kuzey (North), Güney (South), Doğu (East), Batı (West) yönlerini göstererek rotanızı bulmaya yarayan aletlerdir. Pusulalara daha dikkatli baktığınız da 360 adet eşit aralıklı çizgi (radyal) göreceksiniz işte bu radyaller havacılıkta uçakların yönlerine bulmaya yaramaktadırlar. Örneğin ” Turkish 1376 turn right heading 110 degree” burada hava trafik kontrolörü pilota sağa doğru uçuş başınızı 110 dereceye getirin komutunu vermektedir.

Görsel.1 – Uçaklarda Bulunan Heading Indicator (İstikamet Göstergesi)

Havaalanlarında ki pistlerin numaraları ise pistin baktığı yönün bulunduğu dereceyi göstermektedir. Örneğin Sabiha Gökçen Havalimanı ‘nda bulunan 06 pistin yönü pusula da 59 dereceye bakmaktadır. Burada 59 derecenin son hanesi olan 9, 5 ‘ten büyük olduğu için yukarı yuvarlanarak 60 olur. (Eğer 5 ‘ten küçük olsaydı örneğin 54 aşağı yuvarlanarak 50 olarak hesaplanacaktı.) 60 derecenin sonda ki hanesi silinerek pist numarasını alır yani 06. Yine aynı havaalanında bulunan 24 pisti ise 239 dereceye bakmaktadır. Burada ise 239, 240 ‘a yuvarlanmış ve son hanesi silinerek 24 ismini almıştır.

Görsel.2 – JFK Havalimanı Haritası

New York ‘ta bulunan John F. Kennedy Uluslararası Havalimanı ‘nda bulunan 22R pistini inceleyecek olursak; pistin baktığı yön 222 derecedir burada 222 ‘nin son hanesi silinerek 22 numarasını almıştır. Peki sonunda bulunan “R” harfi nedir diye merak ediyorsanız buda aynı havalimanında aynı doğrultuya bakan paralel başka bir pist bulunuyorsa bunları birbirinde ayırmak için Sağ ( Right – R), Orta (C- Center – C) Sol (Left – L) olarak adlandırılır. JFK Havalimanı ‘nda 22R ve 22L olmak üzere iki paralel pist vardır.

Görsel.3 – Konumlarına Göre Pist Harflendirilmesi

 

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Korumalıdır!