Uçuş Harekat Uzmanı – Dispatcher Kimdir?

Ticari havayollarında operasyonların çok hızlı sağlanması gerekir. Çünkü ticari havacılıkta amaç kar etmektir. Uçuştan gelen bir uçağı çok hızlı bir şekilde yeni uçuşa hazırlamak gerekir çünkü yerde ki uçak değil gökte ki uçak para kazandırır. Peki yeni iniş yapmış bir uçağı nasıl yeni bir uçuşa hazır hale getirmek için organize ediyorlar? Gelin hep beraber havacılığın bu görünmez kahramanları olan Uçuş Harekat Uzmanlarını (dispatcher – dispeçer) tanıyalım.

Dispatcherlar SHGM (Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü) tarafından onaylanmış eğitim kurumlarında eğitim almış; sınavlarda başarılı olarak SHGM tarafından yetkilendirilmiş kişilerdir. Kendileri uçuşların tüm planlamasını yaparak o uçağın iniş öncesinden kalkışına olan zaman diliminde uçak için gerekli tüm ihtiyaçların giderilmesi için ekipleri koordine eder. Ayrıca sorumlu olduğu uçuşu takip ederek uçaklarda oluşabilecek herhangi bir problemde(kaçırılma, kaza gibi) gerekli birimlere bildirim yapar.

Uçuş Harekat Uzmanı ‘nın Görevleri Nelerdir?

  • Uçuşun planlamasını yaparak; tüm uçuş boyunca uçuşu takip etmek.
  • Uçuşun ağırlık ve denge hesaplamalarını gerçekleştirme
  • Uçuşta yaşanacak değişiklikleri koordine etme (Biniş kapısı -gate değişikliği gibi)
  • Uçuş öncesi gerekli yakıtın yüklenmesine, temizliğin yapılmasına, bagaj ve kargoların yüklenme işlemlerini koordine ve takip eder.
  • Uçakların bir sonra ki uçuşa elverişli olup olmadıklarını teknisyenler ile kontrol eder.
  • Uçuş permilerini(Permi, bir ülkenin hava sahasından geçiş veya o ülkeye iniş/kalkış için yetkili otoritelerce alnımış izin.) takip etmek.
  • Slotları (Slot, koordine edilen bir havalimanında belirli bir gün ve saatte iniş veya kalkış amacıyla havalimanı alt yapısının tamamını kullanmak üzere havalimanı işletmecisi veya ilgili sivil havacılık otoritesi tarafından havayolu şirketlerine tahsis edilen izne verilen addır.) takip etmek.
  • Yaşanabilecek olumsuz durumlarda gerekli birimlere haber vererek koordinasyonu sağlamak.

diye sıralayabiliriz.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Korumalıdır!