Uçakların Anahtarı Var mıdır?

Arabamızın içine girmek veya çalıştırmak için anahtarları kullanmaktayız. Bu kontak anahtarı aracı, araç sahibi dışında kimsenin araca girmesi veya çalıştırmaması için geliştirilmiştir. Peki uçaklarda da kontak anahtarı bulunur mu? Gelin hep beraber bu konuyu inceleyelim. Uçaklarda yasadışı girişlere karşı bulunan 3 çeşit güvenlik yöntemi bulunmaktadır. Bunlar; anahtar ile açılan kabin ve kargo kapıları, anahtar ile çalıştırılan motorlar ve güvenlik mühürleri.

Görsel.1 – Cessna 172

Cessna 172 gibi küçük gövdeli, bireysel alanlara park edilebilen uçaklarda genellikle kabin kapılarında veya kapı kollarında anahtar deliği bulunmaktadır. Bu sayede uçaklar davetsiz misafirlere karşı güvenli durumda olacaktır. Ayrıca yine Cessna 172 gibi uçaklarda arabalarınızdakine benzer motor kontağı bulunmaktadır. Bu anahtarı takıp kontağı çevirmeden motoru çalışmak imkansızdır.

Görsel.2 – Gulfstream G200

GulfStream G200 gibi iş jetlerinde ise çoğunlukla uçağın kabin kapısında ve kargo bölümü kapılarında bir kilit mekanizması bulunmaktadır. Bu kilit aracılığıyla uçağa izinsiz girmeye çalışanları uzak tutulmaktadır. İş jetlerinin genelinde motor çalıştırmak için kontak anahtarı bulunmamaktadır.

Görsel.3 – Cessna Model 560 Kabin Kapısı

Havayollarının kullandığı büyük gövdeli Boeing 737, Airbus A380 gini uçaklarda ne kabin kapısında nede motoru çalıştırmaya yarayan herhangi bir anahtar bulunmamaktadır. Bu tarz uçaklar zaten sürekli güvenli bölgelerde bulunduğu ayrıca uçak kapılarını erişmek için merdiven veya köprüye ihtiyaç duyulduğu için anahtar bulunmaz. Bu tarz uçaklar park edilip gerekli kontroller yapıldıktan sonra; kapıları mühürlenmektedir. Eğer uçucu ekip uçağın kapısında bulunan mühürün yırtıldığını fark ederse; uçucu ekip durumu yer ekiplerine bildirir ve gerekli incelemeler yapılmaktadır.

Görsel.4 – Güvenlik Mühürü
Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Korumalıdır!