Havacılık Alfabesi

 

Havacılık evrensel dilinin İngilizce olduğunu çoğumuz biliyoruzdur. Yani kule ile konuşmalarda yapılan tüm telsiz konuşmaları İngilizce yapılmaktadır çünkü bütün pilotlar uçtukları yerlerin yerel dillerini bilmezler.

Havacılık hata kaldırmayacak bir sektördür çünkü ufacık bir hata yüzlerce kişinin ölümüne sebep olabilir. Örneğin TC-ZZZ kuyruk numaralı uçağa ATC ‘nin 180 derece uçuş başı vermesi ve TC-ZZS kuyruk numaralı uçağın pilotu ATC ‘nin Konuşulan telsiz frekanslarının çok cızırtılı olmasından dolayı TC-ZZS söylediğini zannederek 180 uçuş başına dönmesiyle o istikametteki başka bir uçağa çarpışması büyük bir felaket olur. Her ne kadar günümüz uçaklarında ACAS veya TCAS(Trafik Uyarı ve Çarpışma Önleyici Sistem) bulunsa da bu sistemde ki ufak bir arızanın üstüne yanlış bir telsiz konuşması yüzlerce kişinin ölmesiyle son bulabilir.

Yukarda belirtilen hadisenin yaşanabileceğinden dolayı havacılıkta telsiz konuşmaları yapılırken fonetik harfler kullanılır yani harf yerine o harfle başlayan birer kelime belirlenmiştir. Ayrıca bazı rakamların okunuşları karışıklık olmaması için değişiklik göstermektedir. Örneğin İngilizce 9 rakamı “Nine” diye okunmaktadır ama havacılıkta ise “Niner” diye telaffuz edilmektedir. Bununla birlikte harfler ve rakamlar tek tek söylenmektedir. Aşağıda havacılık alfabesini ve rakamlarının okunuş ve telaffuzlarını görebilirsiniz. Ardından örnek bir kule konuşmasıyla bu konuyu daha iyi anlamanızı sağlayacağım.

Havacılık Alfabe Tablosu

KARAKTER KODLAMASI OKUNUŞU
A ALFA ALFA
B BRAVO BIRAVO
C CHARLIE ÇARLİ
D DELTA DELTA
E ECHO EKO
F FOXTROT FOKSROT
G GOLF GOLF
H HOTEL HOTEL
I INDIA INDİYA
J JULIET JÜLİYET
K KILO KİLO
L LIMA LİMA
M MIKE MAYK
N NOVEMBER NOVEMBIR
O OSCAR OSKAR
P PAPA PAPA
Q QUEBEC KÜBEK
R ROMEO ROMEYO
S SIERRA SİYERA
T TANGO TANGO
U UNIFORM YUNİFORM
V VICTOR VİKTIR
W WHISKEY VİSKİ
X X-RAY İKSREY
Y YANKEE YANKİ
Z ZULU ZULU
0 ZERO ZİRO
1 ONE VAN
2 TWO TU
3 THREE TIRİ
4 FOWER FOVIR
5 FIVE FAYF
6 SIX SİKS
7 SEVEN SEVIN
8 EIGHT EYT
9 NINER NAYNIR

 

Örnek: Telsiz Konuşmalarında Havacılık Alfabesi

ATC: Tango Charlie Zulu Zulu Sierra, turn left to heading One Niner Zero degrees.

Burada ATC TC-ZZS uçağı için sola 190 derece dönün komutunu vermiş.

Pilot: Tango Charlie Quebec Alfa Yankee, request start up.

ATC: Start up approved, contact Istanbul Ground  One One Eight Decimal Fower Five Zero for taxi instructions, Tango Charlie Quebec Alfa Yankee.

Burada ise pilot TC-QAY uçağı için motor çalıştırma müsaadesi istiyor. Kule ise TC-QAY için motor çalıştırma izninin verildiği taksi bilgilerinin alınması için 118.450(Yukarıda ki Decimal kelimesi nokta anlamına gelmektedir.) frekansında ki Istanbul Ground ‘a bağlanmamız gerektiğini söylüyor.

Paylaş

One thought on “Havacılık Alfabesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Korumalıdır!