Uçak Tescil Kodu – Kuyruk Numarası Nedir?

Arabalarda bulunan plakalar ülkemizde ve dünyada kullanılmaktadır. Benzersiz harf ve rakam kombinasyonu ile belirli bir standartta oluşturulan plakalar belirli bir özelliği taşıyan her taşıtta bulunmak zorundadır.

Hava taşıtlarına gelecek olursak bu plakaların ismi Uçak Tescili(Aircraft Registration) veya Kuyruk Numarası(Tail Number) diye adlandırılır. Araba plakalarında il kodu olduğu gibi hava taşıtlarında ise ülkelerin ön eki vardır. Örneğin Türkiye ‘de tescil edilmiş bir hava aracının kuyruk numarası “TC” ekiyle başlar TC-ZZZ gibi. Birleşik Arap Emirlikleri ’nin ise Tescil Ön Eki “A6” ‘dır. Birleşik Krallıkta ise “G” ‘dir.

Türkiye ‘de kuyruk numaraları TC-AAA ‘dan TC-ZZZ aralığında verilebilir. Türkiye ‘de Bazı tip özel taşıtlar belirli aralıkta kuyruk numarası alırlar bunlar;

Sıcak Hava Balonları TC-BAA ile TC-BZZ arasında,

Helikopterler TC-HAA ile TC-HZZ arasında,

Planörler(Glider) TC-PAA ile TC-PZZ arasında,

Ultralight ve Microlightlar TC-UAA ile TC-UZZ arasında,

Zirai uçaklar ise TC-ZAA ile TC-ZZZ arasında

Kuyruk numarası alırlar. Diğer hava araçları ise bu aralıklar dışındaki kuyruk numarasını alırlar. Bazı ülkelerde böyle bir ayrım yapılmamaktadır.

Ayrıca kuyruk numarası tarifeli bir uçuş yapılmıyorsa yani “belirli bir program dâhilinde, ülkeler arasında yapılan sivil havacılık anlaşma kapsamında, tayin olunan havayolları tarafından belirlenen noktalar ve frekans doğrultusunda yapılmıyorsa[1]” telsizde ki çağrı kodunuzdur. Tarifeli uçuşlarda ise çağrı kodu.

Eğer kuyruk numaranız TC-ZZX ve tarifesiz uçuyorsanız ATC ile şöyle bir konuşma gerçekleşir;

Pilot: Kennedy Tower, TCZZX, final runway 31 Left

ATC: TC-ZZX, continue approach

 

Eğer tarifeli bir şekilde uçuyorsanız ve uçuş numaranız TK1 ise

 Pilot: Kennedy Tower, Turkish 1, on final runway 31 Left.

ATC: Turkish 1, continue approach.

Burada kullanılan “Turkish” kelimesi Türk Hava Yolları ‘nın uluslararası Call Sign ‘ıdır. Call Sign hakkında detaylı bilgi istiyorsanız buradan erişebilirsiniz.

 

[1] http://web.shgm.gov.tr/tr/ucus-izinleri/3899-tarifeli-ucus-izni#:~:text=Tarifeli%20u%C3%A7u%C5%9Flar%3B%20belirli%20bir%20program,ve%20frekans%20do%C4%9Frultusunda%20yap%C4%B1lan%20u%C3%A7u%C5%9Flard%C4%B1r.

Paylaş

One thought on “Uçak Tescil Kodu – Kuyruk Numarası Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik Korumalıdır!